Etykiety: , , , , , ,

Test Pojemności Bateri Alaicznych [WykopInspire]

Artykuł na podstawie Anglojęzycznego materiału znalezionego na
Źródło

Na poprawę humoru :)
Kupiłem kilka "zwykłych" bateri AA w supermarkecie i zrobiłem tester. Normalnie gdy jestem w supermarkecie staram się przyglądać i analizować ceny za kg, za litr. W przypadku baterii takiego wskaźnika nie ma, a jednynie można wierzyć producentom co do tego, że są o "30% dłużej działające" albo że działają "15 godzin". Wziąłem więc kilka typowych baterii spojrzałem na opakowania i na żadnej nie było napisane ile dana bateria powinna "trzymać", zamiast tego każda miała marketingowy bełkot typu "plus" "ULTRA" "SUPER" "EXTRA" i oczywiście najróżniejsze ceny. Zdecydowałem, że nadszedł czas na eksperyment i kupiłem jedno opakowanie (4 sztuki) każdego z opakowań.


Źródło zdjęć http://denishennessy.com
Plan

Mój pomysł był bardzo prosty. Zrobiłem obwód, który będzie w pełni rozładuje baterie a następnie na wyświetlaczu pokaże ile energi zostało wyprodukowane w dżulach i watogodzinach.

Przerobiłem miernik z innego projektu i tak oto dodałem kolejne dwie funkcje:

     1) Dodałem czujnik do badania temperatury baterii, która ma wpływ na działanie i żywotność baterii
     2) Dodałem możliwość synchronizacji z komputerem z pomocą USA aby pokazać wszystko na wykresach.

Uwaga: To nie jest pomiar naukowy, a jedynie poglądowy w celu zapewnienia ogólnego poglądu na działanie danych baterii. 

JAK TO DZIAŁA
 Układ działa na zasadzie pomiaru napięcia między stałym obciążeniu w każdej sekundzie napięcie spadnie do mniej niż 0.2V. Dla uproszczenia użyłem obciążenie rezystancyjne (użyłem oporników 4.22R). Oto końcowy obwód:

OPROGRAMOWANIE
Gdy urządzenie się resetuje to czeka na podłączeniem kolejnej przed podjęciem jakikolwiek pomiarów. Po wykryciu bateri do testów mierzy temperaturę i napięcie raz na kilka sekund oraz wyświetla skumulowaną energię w dżulach i watogodzinach na tym wyświetlaczu:


Jest również rejestruje odczyty do portu USB raz na sekundę. Więcej szczegółów dotyczących badania [zapisywanie danych] w oryginalnym tekście (link na początku)

WYNIKI

Do tej pory przetestowałem 10 baterii. W każdym przypadku, wziąłem 1 baterię z opakowania i zbadałem ją wyżej pokazanym urządzeniem pomiarowym. Oczywiście, lepiej byłoby wyjąć wszystkie 4 baterie z opakowań zmierzyć oraz wyciągnąć średnią.

Oto wyniki na wykresie:
W większości przypadków, kupiłem baterie w opakowaniach po 4 sztuki. Poniżej przedstawiłem koszt każdej watogodziny, koszt opakowania i pojemność:
 A teraz małe porównanie kosztu za 1 watogodzinę - im mniej tym lepiej:

Jest różnica 9x pomiędzy najlepszą wartość RS Power Ultra i najgorszą wartością Panasonic Evolta.
W Polsce można zakupić baterię po 11,94 + Przesyłka za 4 sztuki.
::

Klinij w Plusik - Postaw Frugo

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Dziękujemy :)